Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, 8. Resort Turizm Kongresi'nde konuştu.
 
Türkiye’nin turizmde geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğuna değinen Osman Ayık, iyi bir fiyat stratejisi ile 2018’in yeniden yükseliş yılı olduğuna işaret etti. 
 
Türkiye’nin geçmiş yıllarda dünya altıncılığına dek yükseldiğini ifade eden Ayık, hızlı değişimlerle bu sıralamanın değiştiğini belirtti. 
Akdeniz çanağında en büyük rakip İspanya ile çekişme yaşandığını kaydeden Ayık, İspanya ile Türkiye’nin ters bir ilişki içinde olduğunu ve biri yükselirken diğerinin düştüğünü dile getirdi. 
 
Türkiye’nin daha akılcı bir strateji izlemesi gerektiğini belirten Ayık, turizmde yeni hedefler belirlenerek yola devam edilmesinin önemine işaret etti. 
 
Öncelikle sektörü ileri taşıyacak yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyleyen Ayık, 2634 sayılı yasanın sektörü daha ileriye taşıyacak biçimde yeniden düzenlenmesi gerektiğini kaydetti. 
 
Finansal düzenlemelerin önemine de değinen Ayık, 2 yıldır bozulan finansal dengenin yeniden sağlanması yönünde çalışmalar yapılması gerektiğine dikkat çekti. 
 
Tanıtma alanında da yeni adımlara gereksinim olduğunu kaydeden Ayık, yeni pazarlama stratejilerine ihtiyaç olduğunu, potansiyel ürün çeşitliliğinin ön plana çıkarılması gerektiğini söyledi. 
 
Ayık, bütün bunlar doğrultusunda ülke altyapısının da geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )