'İmar barışı' skandalları Uzungöl ve Kapadokya'dan sonra bu kez Kaş'ta ortaya çıktı. Likya Yolu üzerinde yer alan Kaş'ta heyelan bölgesinde hızla kaçak villalar yükseliyor. Villalar 'helal villa' adıyla pazarlanıyor.
Karadeniz ve ve Marmara’dan sonra Bodrum’da yaşanan sel felaketleri gözleri imar barışıyla artan kaçak yapılaşmaya çevirdi. 
 
Dere yataklarının, heyelan bölgelerinin imar barışından istisna tutulmamasının hem kentlerde hem de 
kırsalda büyük sıkıntılar yaratacağı belirtilirken, tarihi Likya Yolu üzerinde yer alan Antalya Kaş’a da villa yağdı. 
 
Kaş’ın Kalkan, İslamlar ve Üzümlü mahallelerinde imar barışı sonrasında 500 civarında villanın inşaatına başlandığı iddia edildi. 
 
Özellikle İslamlar ve Üzümlü mahallelerinde 400’e ulaşan imarsız villa sayısı, barış sonrasında büyük artış gösterdi.
 
Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre İmar barışı kararının ardından Karadeniz yaylalarında yaşananların bir benzeri de güneyde,
Akdeniz’de yaşanıyor.
 
Kaş’ta imar barışı sonrası heyelan bölgesinde villa inşaatları arttı.
 
‘Helal villa, korunaklı villa, balayı villası’ adıyla pazarlanan heyelan bölgesindeki bu yapıların imar barışından yararlanıp yararlanamayacağı sorusu büyük önem taşıyor. 
 
Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, bölgenin heyelan bölgesi olduğu için imar planı yapılamadığını belirtirken, “İmar barışı sonrasında herkes villa yapmaya başladı. Muhafazakâr kesim bu bölgeyi tercih ediyor. Çünkü havuzları orman içinde ve yamaçta. Çevreden görünmüyor. Temmuz-ağustos dönemi haftalık kira bedeli villasına göre 5 bin ila 25 bin lira aralığında değişiyor” dedi.
 
 
Kocaer, bölgesinin doğanın en güzel yerleri olduğuna dikkat çekerek, “Buralar korunması gerekirken, inşaata kurban ediliyor. Sonra suçlu yağmur oluyor” dedi.
 
Kocaer, heyelan bölgesindeki bu havuzlu villaların kayma riski taşıyıp taşımadığı sorusunu yanıtlarken “Kanunda heyelan hariç, denmediği için 1 Ocak’tan önce yapılanlar barıştan yararlanacaklar. Şu anda 1 Ocak sonrası yapılanlar da yapı kayıt belgesi alıyor ama bunlar daha sonra uydudan tespit edilerek yıkılacak” dedi.
 
İmar barışı’ ile başladı
 
İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe, ise şunları söyledi: “Önceki gün Karadeniz’den geldim. Uçakla uçtuk, otomobille gittik. İmar affı başvurusunu 31 Ekim’den 31 Aralık’a uzattılar. Şimdi şakır şakır her tarafta villalar, apartmanlar, kulübeler yapılıyor. Tarlalara, yaylalara, ormanlara, kıyılara inşaatlar yapılıyor, bir denetim yok. Heyelan bölgesine hiç yapılmaması lazım. Çünkü heyelan son halkadır, doğanın en güzel olduğu yerlerdir, yeşildir, ağaçlıktır. Heyelan olmasa da bu yeşilin inşaata açılmaması gerekir. Kabahat yağmurda, karda değil. Buraları afete dönüştüren bizlerde. Yağan yağmurun önünü keser, onu emecek toprak bırakmazsanız karşılaşacağınız manzara Bodrum’dur, Rize’dir, İstanbul’dur. Valilik, belediyeler kaçak inşaatlara yapılırken müdahale etme hakkı varken, etmiyor. İmar barışı adı altında ülkenin tüm güzellikleri, ormanları, kıyıları, yaylaları, tarım arazileri, tarihi sit alanları işgal edilerek yok edildi.”
 
Bakan Kurum : Yıkacağız
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kaş'taki yapılara ilişkin olarak, "2018 yılından sonra yapılan ne kadar yapı varsa tespitlerini yapacağız. Bunların yıkımlarını süreç içinde gerçekleştireceğiz" açıklamasında bulundu.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kaş'taki yapılara ilişkin "2018 yılından sonra yapılan ne kadar yapı varsa tespitlerini yapacağız. Bunların yıkımlarını süreç içinde gerçekleştireceğiz" dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )