Çin'de aralarında Ritz-Carlton, Waldorf Astoria, Shanghai, Park Hyatt Beijing, The Aman Summer Palace Luxury Resort ve Sheraton Nanchang otellerine hijyen kurallarına uyulmadığı için ceza kesildi...
 
Çin’de bir müşteri tarafından gizlice kaydedilen ve 14 Kasım’da Weibo’da yayınlandığı andan itibaren ülke
 gündemine oturan görüntülerde, lüks odalarına ve yüksek fiyatlarına rağmen otel çalışanlarının hijyen kurallarına dikkat etmeden yaptıkları temizlik göze çarpıyordu.
 
Aynı havlularla siliniyor
 
Sputnik’te yer alan habere göre 30 milyondan fazla izlenen videoda, otellerdeki temizlik çalışanlarının kullanılmış havluyla önce lavoboları, sonra yerleri, ardından ise odada kullanılan bardakları sildikleri görülüyordu. China Daily’nin haberine göre, yaşanan bu skandal üzerine Nanchang bölgesindeki sağlık yönetim kurulu, videoda görülen otellere iki bin yuanlık (yaklaşık 1.543,77 TL) ceza kesildiğini açıkladı.
 
“Çok üzgünüz”
 
Söz konusu oteller arasında Ritz-Cartlon dışında Waldorf Astoria Shanghai, Park Hyatt Beijing, the Aman Summer Palace Luxury Resort, ve Sheraton Nanchang isimli oteller de bulunuyor. Ritz-Carlton, videonun yayılmasının ardından bir açıklama yayınlamış ve “O günkü uygulamalar oda temizliği standartlarına uygun değildi, bunun için çok üzgünüz” ifadelerini kullandı.
 
Olay neydi
 
Dünyanın pek çok yerinde şubesi olan lüks oteller Ritz-Cartlon, Four Season, Hyatt, Hilton, Sheraton, Bulgari, Mandarin Oriental gibi otellerde temizlik skandalı ortaya çıktı. Çin'deki şubelerinde temizlik sırasında skandal görüntüler ortaya çıktı.
 
Otel çalışanlarının, odanın yerlerini, banyosunu, bardakları ve tabakları aynı havluyu kullanarak sildiği görülen video, bir müşteri tarafından saniye saniye kaydedildi. Çinli yetkililer olayla ilgili inceleme başlatırken, otellerden 'özür' açıklaması geldi.
 
Temizlik görevlisi, havluyla banyoyu temizliyor
 
Çin'in Twitter benzeri uygulaması Weibo'da 30 milyondan fazla görüntü alan 'Bardakların sırrı' başlıklı videoda, temizlik çalışanlarının kullanılmış havluyla önce lavoboları, sonra yerleri, ardından da odada kullanılan bardakları sildikleri görülüyor.
 
Şanghay'daki Ritz-Cartlon ise, videonun sosyal medyada yayılmasının ardından bir soruşturma başlattı ve yayınladığı özür mesajında, söz konusu temizlikçinin yeniden eğitileceğini belirtti.
 
Açıklamada, "O günkü uygulamalar oda temizliği standartlarına uygun değildi, bunun için çok üzgünüz" ifadelerini kullandı.
 
Yaşanan skandalların ardından, Kültür ve Turizm bakanından otellere yönelik inceleme talimatı verildiği öğrenildi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )