Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, bütçesi görüşülürken yaptığı açıklamada seyahat acenteleri ve tur operatörlerine desteğin 2019'da da devam edeceğini 2018'de bu kapsamda 1.1 milyar TL ödeme yapıldığını söyledi...
 
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının 2019 yılı bütçe görüşmeleri sırasında bir sunum yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, uçak ve kruvaziyerle turist getirenlere sağlanan desteğin 2019’da da devam edeceğini belirterek, "Rekabet gücümüzü korumak amacıyla seyahat acentelerine uçuş ve kruvaziyer

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, borçlyarın dövizdeki artış vce faizin de etkisi ile büyüdüğünü, alacaklıların icra işlemine gittiğini, konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı ile Hazine ve Maliye bakanından yardım istediklerini söyledi
 
Kısa adı TÜRSAB olan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, 700 milyona ulaşan TÜRSAB borçlarını ödemelerinin mümkün olmadığını bunun için cumhurbaşkanı, Hazine ve Maliye 

TÜROFED Başkanı Ayık: 'Türkiye'nin kişi başı geliri rekabet ettiği bir çok ülkeden farklı değil. Ama gerçekten ne kadar gelir ediyoruz diye rakamları doğru belirlemek lazım....
 
Kısa adı TÜROFED olan Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, Türkiye'nin paket tur pazarında İspanya ile başabaş durumda olduğunu söyledi.
 
Uluslararası SKAL Dernekleri Federasyonu Antalya toplantısında konuşan Osman Ayık, Türkiye'de sanıldığı gibi turizmin Özal dönemi ile başlamadığının altını çizen Ayık, ''Türkiye'de turizm 1960'lı yıllarda başladı.

Rusya'da turistlerin yüzde 51'inin seyahat rezervasyonu yaparken tur operatörlerinin hizmetlerini kullanırken Avrupa ülkelerinde bu oran üçte bir...
 
Rus turistlerin tatil satın alma süreçlerini inceleyen bir araştırmaya göre, bu ülke yurttaşlarının tur operatörlerini kullanma oranı Avrupa ülkelerine kıyasla daha yüksek. Online satın almada ise Avrupa'nın gerisindeler.
Travelport şirketi, Rusya’da turistlerin yüzde 51’inin seyahat rezervasyonu yaparken tur operatörlerinin hizmetlerini kullandığını belirtti. Almanya, İtalya, İngiltere, Fransa ve İspanya’da seyahat şirketlerinin teklifleri turistlerin yalnızca üçte birinin dikkatini çekiyor.

TravelShop Turkey'in çeşitli ülkelerden 200 tur operatörü ve seyahat acentesini Türk firmalarla buluşturan etkinlik İstanbul'da Pulman-Airport otelde başladı.
 
Luxury B2B M.I.C.E Workshop Event İstanbul’da Pullman & Mercure Istanbul Airport Hotel Center’daki Welcome Kokteyli ile başladı.
Workshop etkinliğine, 50’den fazla ülkeden 200’e yakın tur operatörüyle birlikte Türkiye’den 100’ e yakın üst düzey otel yöneticisi katılıyor. 

Beyoğlu Belediye Başkanı Misbah Demircan, İstanbul'daki vize veren merkezlerin Dolapdere'de toplanacağını söyledi....
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, ilçedeki yeni yatırımlar ile ilgili bilgi verirken, vizeleri veren firmaların Dolapdere’ye taşınmaya başladığını ifade etti.
 
Dün bir özel televizyona konuk olan Demircan, "ilk duyuruyu buradan yapıyorum" diyerek "Dolapdere aksımız da çok iyi bir noktaya geldi. Yeni oteller var. iBB'nin ilgili birimlerinden büyük bir bina

KKTC'ye 10 ayda çeşitli ülkelerden 343 bin kişi giriş yaptı. Ziyaretçilerin ülkelere göre dağılımında Almanya yüzde 12 pay ile ilk sırada. İngiltere'den KKTC'ye giden Türklerin sayısı ise düştü...
 
Bu yıl İngiltere'de yaşayan Kıbrıslı Türklerden memleketini ziyaret edenlerin sayısı yüzde 17.8 azalarak 19 bin 723 olarak gerçekleşti.
 
KKTC Turizm Planlama verilerine göre; Ocak-Ekim 2018 döneminde KKTC'ye hava ve deniz yoluyla geçen yıla kıyasla yüzde 2.9 azalarak 343 bin 945 turist gitti.
TÜROFED Başkanı Osman Ayık, 2019'da Rusya'da fiyatların yüzde 10 civarında artabileceğine ilişkin açıklamasına rağmen, Ruslar fiyatların yüzde 20 ile yüzde 30 arasında artacağı konusunda ısrarlı.
 
Rus seyahat acenteleri, önümüzdeki sezon, Rusya'da Türkiye tatil fiyatlarının yüzde 20-30 daha pahalı olacağında ısrarlı.
Rus seyahat acenteleri ağlarındaki fiyatlara göre, bu yılın mart ayında 81 bin ruble olan ortalama Türkiye tatili fiyatı gelecek yılın mart ayında 117 bin ruble olacak.

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Oleg Safonov, "İç turizm geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 büyüdü ve elde etiğimiz sonuçlar çok iyi" dedi.
 
Rusya’da iç turizm pazarının yüzde 25 büyüdüğü açıklandı.
Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Oleg Safonov, İç turizm pazarının geçen yıla göre yüzde 25 büyüdüğünü söyledi.
 
Açıklanan büyüme rakamının ön veriler olduğunu dile getiren Safonov, ''Şu anda tüm yıla ilişkin bir şey söyleyemiyoruz çünkü 2018'in bitmesine henüz 1 aydan fazla süre var ve yüksek kış sezonuna yaklaşıyoruz. 

Berlin Büyükelçisi Ali Kemal, 2019 için rezervasyonlarda ciddi artış olduğuna ilişkin bilgi aldıklarını, gelecek sezon Antalya'ya gelen Alman turist sayısında büyük artış olacağını söyledi.
 
Türkiye’nin Berlin Büyükelçi Ali Kemal Aydın, Antalya için Almanya'nın her yönüyle önemli bir ülke olduğunu belirterek, "Turizmde, henüz 2015 sayılarını yakalamadık. İnşallah gelecek yıl yakalayacağız. Rezervasyonlarda yüzde 80 artış var" dedi.

İBB seyahat acentelerinin taşıma belgelerinin süresini keyfi gerekçelerle uzatmıyor, süresi dolanları iptal ediyor. Bu yüzden acenteler kendi müşterisini taşıyamıyor...
 
Seyahat acentelerini kendi müşterilerini taşımada kullandıkları araçlar için İstanbul Büyükşehir  Belediyesi (İBB)’den aldıkları ‘Yol belgelerinde sorun yaşanıyor
 
İBB’nin süresi dolan belgelerin süresini uzatmadığı keyfi gerekçelerle yol belgelerini iptal ettiği belirtiliyor.
Başta TUI ve Thomas Cook olmak üzere Avrupa seyahat endüstrisindeki bütün kesimler mart ayında başlayacak İngiltere'nin AB üyeliğinden çıkması (Brexit) sürecinin turizme etkisini tartışıyor...
 
İngiltere’de iki yıl önce yapılan referandumdan ülkenin AB üyeliğinden çıkmasını öngören karar çıkması  üzerine önümüzdeki günlerde başlayacak sürecin seyahat endüstrisine etkileri ile ilgili peş peşe toplantılar yapılıyor, raporlar açıklanıyor.
 
Referandumdan çıkan sonuca göre İngiltere kabinesinde görüşülen konu onaylandı. Anlaşmanın onaylanmasına karşı olan iki bakan istifa etti.
Yunanistan Odaları Birliği (HCH) Başkanı Alexandros Vassilikos, Brexit nedeniyle 2019'da İngiltere'den Yunanistan'a gelenlerin sayısının azalacağını, Brexit'in Avro bölgesi dışında olan Türkiye'ye yarayacağını söyledi...
 
İngiltere’nin AB üyeliğinden çıkışı anlamındaki Brexit’in her alanda olduğu gibi turizmde de hangi ülkeyi ne yönde etkileyeceğine ilişkin tartışmalar Yunanistan’da da yaşanıyor.
 
Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Yunanistan Odaları Birliği (HCH) Başkanı Alexandros Vassilikos,