Dünyada doğal güçler alışılmışın dışında renkler ortaya çıkarıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Cano Cristales, La Macarena, Kolombiya
Kolombiya’da bulunan Cano Cristales nehrinin bir diğer adı, Akışkan Gökkuşağı. Nehir, her yıl temmuz ve kasım ayları arasında ortaya çıkan ‘Macarenia clavigera’ adı verilen nehir yosunları sayesinde kırmızı, sarı, yeşil ve mavinin tonlarında akıyor.
 
Boru Çiçeği Havuzu, Yellowstone Ulusal Parkı 
Wyoming‘Morning Glory Pool’a eşsiz rengini veren, aşırı sıcağa dayanıklı termofilik bakterilerin pigmentleri. Yeraltı sularının çıktığı bu göletin turuncudan başlayan ve yeşile doğru tonlanan ağzından daha derinlere bakıldığında ise renginin mavi olduğu görülüyor.
 
 
Yedi Renkli Topraklar, Chamarel
Mauritius Mauritius’un güneybatısında yer alan küçük kum tepeleri kırmızı, mor, pembe, mavi, yeşil, sarı ve kahverengi renklerine bulanmış bir görüntü veriyor. Topraktaki minerallerin volkanik hareketlilik sonucunda ısı değişimlerine uğraması ile ortaya çıkan renkliliğinin bir özelliği daha var; kumları avucunuza alıp karıştırdıktan sonra yere bıraktığınızda renkler tekrar kendi kümelerinde toplanıyor.
 
 
Cehennem Gölü, Beppu, Japonya
Sıcak suyla rahatlama kültürü ile ün yapan Japonların belki de girmek istemeyeceğiniz en sıcak suyu, Chinoike Jigoku nam-ı diğer Cehennem Gölü. Sıcaklığı 78 derece civarında olan göl, tarihi kaynaklara göre işkence aracı olarak kullanılıyormuş. Göle rengini veren kırmızılığın kaynağı ise içerdiği demir oksit.
 
 
 
Büyük Mavi Delik, Belize
Yeraltı kaynaklarının kireç taşını çözmesi sonucu oluşan 300 metre çapındaki ve yaklaşık 125 metre derinliğindeki ‘Great Blue Hole’, UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alıyor. Bu noktanın tüplü dalış için dünya üzerindeki en iyi yerlerden biri olduğunu da ekleyelim.
 
 
Pembe Kumsal, Sardinya, İtalya 
Pamuk şeker gibi bir kumsalda uzanmak isterseniz, doğru yerdesiniz! Sardinya’da yer alan ‘Spiaggia Rosa’ kumları mercan ve deniz kabuğu parçaları içeriyor ve kristal maviliğin kontrastında  rengini daha çarpıcı şekilde belli ediyor. Bu sıra dışı renkteki kumsalın korunma amacıyla yılın bazı dönemlerinde halka kapatıldığını belirtmekte fayda var.
 
Kaynak:sozcu.com.tr
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )