Yılın 3. Çeyrek raporunu açıklayan Thomas Cook CEO'su Peter Fankhauser, hava yolunun grubun büyümesinde güçlü performans sağladığını, Antalya'nın İspanya'nın Palma'sını geride bıraktığını söyledi...
 
Avrupa seyahat pazarının ikinci büyük grubu Thomas Cook, yılın üçüncü çeyrek bilanço verilerini açıkladı.


 
Raporun açıklaması ile ilgili bilgi veren Thomas Cook CEO’su Peter Fankhauser, geçtiğimiz günlerde basında yer alan havayolu şirketinin satılacağı ona ilişkin haberlerin doğru olmadığını söyledi.
 
Fankhauser, çalıştıkları destinasyonlar ile ilgili bilgi verirken. Antalya’nın ençok satılan destinasyon olduğunu söyledi.
 
 

Havayolu lokomotif
 
Fankhauser, hava yolu işletmesinin kârının bu çeyrekte 5 milyon pound artarak, tur operatörü kısmında yaşanan 6 milyon poundluk işletme kârının düşüşünün telafi edilmesinde önemli rol oynadığını dolayısıyla Thomas Cook Airlines’ın kısmen ya da tamamen satışının sözkonusu olmadığını söyledi
 
Bu dönemde yaz rezervasyonlarının geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 11 oranında arttığı belirtilen Thomas Cook raporunda gelirlerin, hem tur operatörlüğü hem de hava yolu işletmesinde daha yüksek fiyatlandırma ve müşteri artışıyla tüm segmentlerde yükseldiği ifade ediliyor.
 
Açıklamada, grubun toplam borcunun geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 64 milyon pound artarak 468 milyon pounda ulaştığı belirtildi.
 
Antalya ençok talep gören destinasyon
 
Thomas Cook’un yılın üçüncü çeyrek raporunun açıklanması  sırasında grup olarak çalıştıklarnı destinrasyonlar ile ilgili bilgi veren Fankhauser, 
 
Bu yıl İngiltere’den Türkiye’ye dönük rezervasyonlarda yüzde 63 oranında artış yaşandığını belirterek Antalya’nın Palma’yı geride bırakarak grubun bütün satışları içinde en çok tercih edilen destinasyon haline geldiğini söyledi.
 
‘Türkiye ve Mısır’da yüksek kâr marjı var
 
Fankhauser, Türkiye ve Mısır gibi yüksek kâr marjlı destinasyonlarda “iyi bir büyüme” yakalansa da, bu büyümenin bugüne kadar İspanya'da büyük ölçüde etkili olan marj baskısını tamamen dengelemek için yeterli olmadığını söyledi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )