Kıbrıs Türk Ticaret Odası ve Kıbrıs Türk Sanayi Odası Londra'dan KKTC'ye direk uçuş seferleri konması için kampanya başlatıldı. İmzaların 10 bine ulaşırsa hükümetin, 100 bine ulaşırsa parlamentonun gündemine alınması gerekiyor. Kampanyaya İngiliz milletvekili de destek verdi..
 
Londra’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’ye direkt uçak seferleri yapılması için yürütülen çalışmalar kapsamında imza kampanyası açıldı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Londra’da gerçekleştirilen Türk Kültür Festivali'nde başlatılan kampanyaya İngiliz Muhafazar Parti milletvekili ve liderlikte adı geçen Iain Duncan Smith de destek verdi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Smith katıldığı festivalde yaptığı konuşmada geçen yıl sene kendi bölgesi olan Chingford’da düzenlenen 1. Kıbrıs Türk Kültür Festivali’ni överek sözlerine başladı. Smith, konuşmasına İngiltere’deki Kıbrıslı Türklerin sorunlarına ve bu sorunları çözmek için yaptığı çalışmalara değinerek bu sorunların en büyüğünün, Kıbrıslı Türklerin kendi vatanlarına direkt uçamaması olduğunu söyledi.
 
Dışişleri Bakanı ve Ulaşım Bakanı ile de görüşmeler gerçekleştiren Smith, tüm toplumu Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın düzenlediği direkt uçuş kampanyasını imzalamaya davet etti.
 
Konuyla ilgili olarak Londa’da Hyatt Regency London The Churchill Hotel’de de bir toplantı düzenlendi.
 
Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk ve İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi Başkanı Leyla Kemal iş dünyası, politikacı ve basın üyeleri katıldı.
 
Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk ve İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi Başkanı Leyla Kemal’in katılımı ile düzenlenen toplantıda, Kuzey Kıbrıs’a uygulanan ambargoların kaldırılması ve direkt uçak seferlerinin başlatılması için başlatılan kampanyaya hakkında bilgi verildi.
 
Toplantıya katılanlardan Londra’da faaliyet gösteren, İngiltere Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Muhammet Yaşarata, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne direkt uçak seferleri için başlatılan imza kampanyasına destek çağrısı yaptı.
 
Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz de Festival amacıyla geldiği Londra'da toplumun gücünü ve yapabileceklerini yakından görmekten memnun olduğunu belirterek, "KKTC'deki mağduriyetimizi diasporanın gücüyle aşabiliriz. Keşke 'İngiltere Kıbrıs Türk Ticaret Odası' gibi başka ülkelerde de lobi faaliyetleri yapan kurum ve kuruluşlarımız olsaydı" dedi.
 
Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk da kampanyanın ve festivalin önemine değinerek Kıbrıslı Türklerin yoğun olarak yaşadığı Londra'daki her başarının KKTC siyasetine de yansıyacağını söyledi.
 
Toplantıda konuşan Konsey Başkanı Leyla Kemal de "İngiltere Kıbrıs Türk Ticaret Odası" ve KKTC'den festival amacıyla gelen konuk heyete teşekkür ederek, "Direk uçuş için toplum adına Birleşik Krallık'ta baskı yapmayı sürdüreceğiz yalnız KKTC'deki ve toplum içindeki politikacıların da kendi mecralarında ciddi destek sunmaları gerekiyor" dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )