TAV Holding Başkanı Sani Şener, ekim ayında hizmete açılması beklenen İstanbul'un yeni havaalanında yatırım ve işletmede olmadıklarını yer hizmetlerinde ise 10 bin kişi ile hizmet vereceklerini söyledi.
 
TAV Havalimanları Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Mustafa Sani Şener, yeni havalimanında 10 bin kişiyle yer hizmetlerini yapacaklarını, Havaş'ın da 5 bin kişiyle çalışacağını belirterek, "Yani biz orada yine yer hizmetlerinde varız ama yatırım ve işletmede yokuz'' dedi.
 
Antalya Sanayici ve İşadamları Derneğinin (ANSİAD) konuğu olan TAV Havalimanları Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Mustafa Sani Şener, Antalyalı iş adamlarının sorularını yanıtladı.
 
 


İstanbul'da 3'üncü havalimanı
 
İstanbul'da yapımı devam eden 3'üncü havalimanına ilişkin soruları yanıtlayan Şener, "Üçüncü havalimanı, çok açık bir ihale yapıldı, açık artırmayla yapıldı, şeffaf. Ancak bize çok pahalı geldi, yani 1 milyar avro kira ödemek bize çok pahalı geldi. O yüzden biz çekildik. Alan arkadaşlarımız devam ediyor, 29 Ekim'de açılacak. Açılınca Atatürk Havalimanı kapacak ama bizim 2021'e kadar süremiz var. Yüzde 25 artı KDV yani 800 milyon doları 2007'de peşin ödediğimiz için bizim 2 yıllık kaybımızı devlet karşılıyor. Onu ihaleden önce bize bildirdiler zaten. Onun için yapacak bir şey yok." diye konuştu.
 
Şener, yeni havalimanında 10 bin kişiyle yer hizmetlerini yapacaklarını, Havaş'ın da 5 bin kişiyle çalışacağını belirterek, "Yani biz orada yine yer hizmetlerinde varız ama yatırım ve işletmede yokuz. Bunlar ülkelerin projeleri, hayırlı olsundan başka bir şey diyemeyiz" açıklamasında bulundu.
 
Şener, şirket olarak 17 ülkede iş yaptıklarını, yaklaşık 55 bin çalışanları bulunduğunu, 17 ayrı ülkenin kuralları, kanunları, gelenekleri ve görenekleriyle bir harman ettiklerini, bu sayede değişik kültürden insanları yönetebildiklerini söyledi.
 
İstanbul Atatürk Havalimanı yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıktığında, yap-işlet-devret nedir bilmediklerini aktaran Şener, kaynak bulmak için tüm dünyadaki banka, finans kuruluşlarını dolaştıklarını, bir havalimanının nasıl para kazandığını anlattıklarını ve sonunda kaynağı bulduklarını dile getirdi.
 
Daha erken bitirdik kârlı çıktık
 
İstanbul Havalimanı'nı 3 yıl 8 ay 20 günle aldıklarına değinen Şener, şunları kaydetti:
"İnşaat ekibiyle oturduk, hesap ettik. 8 ay erken bitirirsek maliyet 10 milyon dolar artıyor ama 100 milyon dolar fayda getiriyor. 22 ayda bitirdik, amacımıza ulaştık.
 
Atatürk ile yatırım ve işletmeciliği öğrendik
 
Atatürk Havalimanı ile havalimanı yapımı ve işletmeciliğini öğrendik. Dünyada artan uçak ve yolcu sayısıyla sektörün büyüyeceğini anladık. Bu nedenle sektörde büyüme kararı aldık. '10 yılda 10 havalimanı yapma' hedefi koyduk. 2010 yılında da bu hedeflere ulaştık."
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )