Pilot alımına büyük paralar harcayan Emirates ve Qantas Airways gibi havayolları şirketleri bile pilot bulamadığı için bazı uçakları kullanamaz hale geldi.
 
Avusturya APA Haber Ajansı’nın haberine göre çalıştırılacak pilot bulmakta zorlanan bazı havayolları şirketleri uçaklarını bile uçuramaz hale geldi.
 
Haberde, havayolları şirketlerinin büyümesinin önündeki en büyük engel, pilotlara ödemek zorunda kaldıkları yüksek maaşlar.
Habere göre pilot alımına büyük paralar harcayan Emirates ve Qantas Airways gibi havayolları şirketlerinin bile geçen ayda kendine ait olan bazı uçakları kullanamaz hale geldiler.
 
 
 
 

 
Sendikalaşmaya  izin verildi

 
Pilot azlığının havayolları şirketlerine yansıyan bir diğer sonucu, pilot sendikalarının durumdan güç alarak kendi isteklerini eskisine göre daha başarılı bir şekilde kabul ettirebilmeleri. Bunun için pilot grevlerinden etkilenen Fransa´nın Air France-KLM grubu ve ilk defa pilot sendikalarının kurulmasına izin vermek zorunda kalan Ryanair iyi birer örnektir.
 
Çin rekabeti körüklüyor
 
Pilot eksikliğinden dolayı uluslararası “pilot kapma” girişimleri de olmuyor değil. Asia-Pasifik Havayolları Şirketleri Birliği Başkanı Andrew Herman´e göre havayolları şirketleri pilotları adeta kapışarak önerdikleri maaşları sürekli yukarı çekmektedir.
Bundan en çok yararlananlar, pilotların kendileri. Çin´de çalışmaya razı olan pilotları yıllık maaş olarak 268,950 Euro vergisiz kazanç bekliyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )