THY'nin filosunda bulunan 18 uçak uzun süredir park halinde bekletilirken 65 yeni uçak siparişi verilmesi ile ilgili tartışmalar sürüyor. CHP Milletvekili Haluk Pekşen, THY'nin uçak satın alımında hata yaptığını en çok sefer yaptığı noktalara uçak almadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eylül ayında ABD ziyaretinde 40 adet Boeing siparişi verirken ocak ayında Fransa'ya yaptığı ziyarette ise 25 adet Airbus siparişi vermesi ile başlayan tartışma sürüyor.Sözcü Gazetesi’nden Bora Erdin’in haberine göreTürk Hava Yolları (THY) için alınacak olan bu uçaklar kademeli olarak 2023'e kadar şirkete teslim edilecek. Ancak THY'nin 18 uçağı uzun süredir sefere çıkmıyor. İçlerinde en uzun süre sefere çıkmayan Airbus A320-232 geçtiğimiz yıl ağustos ayından beri bekliyor.

Dokuz Boeing Airbus yatıyor

İşletme maliyetleri ve düşük talep gibi birçok nedenle uçaklar bekletiliyor. Bunların arasında ekonomik ömrünü tamamlamış bir uçak bulunurken diğerleri aktif olarak kullanılması gereken uçaklardan oluşuyor. İçlerinde 170 günden 40 gününe kadar kullanılmayan uçaklar bulunuyor. Uzun menzilli sekiz Boeing kızakta bekliyor.

Bu uzun menzilli uçakların son seferlerinin ise içhatlarda olması dikkat çekiyor. Öte yandan yine sekiz Airbus Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Haluk Pekşen, THY'nin uçak satın alımında hata yaptığını en çok sefer yaptığı noktalara uçak almadığını söyledi. Pekşen, “THY bölgesel alanda güçlü bir bayrak taşıyıcıdır. Avrupa ve çevresine en çok uçuş yapan şirkettir. Ancak verdiği siparişler daha çok uzun menzilli ve müşterisi olmayan uçaklar. Siparişi verilen uçaklar tamamen siyasi gerekçelerle alınıyor” diye konuştu

Sorunlu uçuyor, sorunsuz yatıyor

THY filosundan 1993'ten bu yana uçan Airbus A340 uçakları kademeli olarak seferlerden çekilirken aynı parti ile gelen TC-JDM çağrı kodlu (kuyruk kodlu) problemli uçağı filodaki yerini korumaya devam ediyor. THY personeli arasında efsane olan ve Deli Mike adı takılan A340 dün de iniş takımları toplanmadığı için geçtiğimiz hafta Medine seferini yapamadan piste geri döndü. Sık sık iniş takımlarının toplanmaması arızası yaşayan uçağın neden ısrarla kullanıldığına ise bir açıklık getirilmedi. Kuyruk kodunun son iki harfi ile “Deli Mike” diye adlandırılan TC-JDM'nin sürekli arıza çıkarması dışında pisten çıkma vukuatları da bulunuyor.

Eskiler 2021'de filodan çıkacak

THY A340'ları 2021'e kadar kullanmayı hedefliyor. Kademeli olarak filodan çekilmelerine rağmen halen THY filosunda Airbus A340’lardan dört adet bulunuyor. 2015 Eylül ayında filodan çıkartılan TC-JDK tescilli A340’dan sonra, 2016'da da bir A340 tipi uçak THY filosundan kızağa çekildi. TC-JDL tescilli Airbus A340 tipi uçak da TC-JDK gibi son seferini Boston-İstanbul olarak gerçekleştirdikten sonra hangara çekilen 340'lar arasındaki yerini aldı.

 THY'nin hangarda bekleyen uçakları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )